Strona 1 z 5

Domowe oświetlenie diodowe - czy warto je obecnie montować

Post: 03 września 2012, 14:51 - pn
autor: Adams
Ostatnio pisałem pracę zaliczeniową dotyczącą energooszczędnych źródeł światła i chciałbym się podzielić z wami kilkoma wnioskami. Obecnie w branży oświetleniowej pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania. Niewątpliwie do takich można zaliczyć oświetlenie ledowe, które staje się coraz bardziej popularne i powszechne.

Uważam, że Polacy powinni częściej wybierać oświetlenie diodowe. I tak już oficjalnie nie można produkować i sprzedawać klasycznych żarówek starego typu (według dyrektywy Unii Europejskiej). Z kolei remontując dom w końcowym stadium prac remontowych przychodzi zawsze pora na wybór instalowanego oświetlenia. Jakie więc wybrać oświetlenie? Uważam, że warto zainteresować się właśnie ledowym oświetleniem opartym o diody, bo tego rodzaju oświetlenie led jest obecnie coraz bardziej popularne dzięki swojej innowacyjności. Obecnie są to już bardzo rozwinięte technicznie moduły oparte na technikach led. Oświetlenie led wysyła dużo lepszą kolorystykę światła niż popularne żółtawe światło z zwykłych halogenów. Dla tego rodzaju oświetlenia poniekąd konkurencją mogą być świetlówki energooszczędne, ale wszyscy wiemy, że nawet te świetlówki, czy żarówki oznaczone jako wysokowatowe emitują w większości wypadków mało światła, a z kolei ledowe oświetlenie jest zarówno skuteczne jak i oszczędne.

Takowe źródła oświetlenia świetnie sprawdzają się jako sufitowe oświetlenie kuchni. Nie tylko dają jasne światło, które zdecydowanie powinno posiadać sufitowe oświetlenie kuchni, to także oszczędzają energię, co zdecydowanie jest na dzień dzisiejszy niezmiernie ważne. Sufitowe oświetlenie kuchni jest o tyle ważne, że w kuchni spędzamy wiele czasu robiąc ręczne czynności, więc potrzebne nam jest do tego dobre i wydajne światło, jednak by takowe uzyskać będziemy zmuszeni zainstalować na prawdę sporo diod.

Re:

Post: 13 listopada 2012, 21:47 - wt
autor: AGMan
Zdecydowanie warto inwestować w takie technologie, trzeba myśleć na przyszłość

Re:

Post: 15 listopada 2012, 13:58 - czw
autor: Adams
To w sumie jedyna ekologiczna technologia, która się dość szybko zwraca

Re:

Post: 15 listopada 2012, 14:07 - czw
autor: AGMan
A można na to jakieś dofinansowanie dostać? :)

Re:

Post: 15 listopada 2012, 14:08 - czw
autor: Adams
Raczej nie to nie solary, ale nie wiem dokładnie. Przy czym wydaje mi się na 99% że nie ma takich dotacji na ekologiczne oświetlenie.

Re: Domowe oświetlenie diodowe - czy warto je obecnie montow

Post: 20 stycznia 2013, 18:54 - ndz
autor: marecky
Mnie oświetlenie diodowe się nie podoba, tak samo jak 90% żarówek energooszczędnych, jakoś ta barwa światła źle na mnie działa.
A co sądzicie o tym: żarówka przyszłości http://m.onet.pl/gadzety/technowinki,txgbl

Re: Domowe oświetlenie diodowe - czy warto je obecnie montow

Post: 13 lutego 2013, 11:54 - śr
autor: kalinka
:) Student potrafi! Ja tam popieram żarówki diodowe/ledowe, bo to obecnie najbardziej energooszczędna technologia (np. zarówki led zużywają o 90% mniej energii niż te tradycyjne

Re: Domowe oświetlenie diodowe - czy warto je obecnie montow

Post: 14 kwietnia 2013, 20:14 - ndz
autor: lukasza418
Najbardziej energooszczędna technologia to fotowoltaika. W Polsce jeszcze słabo jest rozwinięta ale to kwestia czasu.
Więcej informacji na temat fotowoltaiki
www.eko-energo.pl

Re: Domowe oświetlenie diodowe - czy warto je obecnie montow

Post: 01 września 2013, 15:07 - ndz
autor: nogas
Też polecam ledy. Mam w ogrodzie lampy i żarówki led świecące całą noc i rachunki naprawdę nie są wysokie.

Re: Domowe oświetlenie diodowe - czy warto je obecnie montow

Post: 26 września 2013, 09:58 - czw
autor: Kati
Po pierwsze witam wszystkich czytelników tego forum.
Bardzo dziękuje za zawarte w tym artykule informację. U nas w całym domu od dawna są tylko świetlówki energooszczędne. mam nawet swoje ulubione tz "spiro" - ze względu na ich jasność świecenia oraz bardzo małe wymiary (mieszczą się w kinkietach). W kuchni mamy nowy okap i właściwie po 1-2 miesiącach używania spaliła się w nim jedna z żarówek (są dwie). Czekam aż padnie druga by zmienić za jednym razem 2 ale świetlówki pomimo reklam, iż są bardzo żywotne w naszym domu wcale tak długo nie świecą. Wymiana oświetlenia w okapie związana jest z częściowym jego rozkręceniem - ale teraz już wiem co muszę zrobić - kupić 2 ledowe, poprosić jednego z domowników o wymianę i chyba będę mogła zapomnieć o problemie na długo (ta nadzieja też jest z reklam i informacji zamieszczonych na opakowaniach - bo już to sobie sprawdziłam). A może jednak ktoś już się tym produktem rozczarował?